|
Kaydol
Okunma: 1796
Cazim Gürbüz, YENİÇAĞ GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

Meydanı boş sananlara Sinan Meydan...

Kiminde kurtuluş savaşının kuyruk acısı, kiminde devrimlere algılayamamadan dolayı iflah olmaz bir dinci saplantı, kiminde kalıtımsal hainlik, kiminde eyyamcılığın at gözlüğü... Kimi zırcahil, milliyetin sosyolojik, etnolojik, tarihsel bir gerçeklik olduğundan bihaber. Çoğunun bilgisi kulaktan dolma, yüzeysel, yanlı, önyargılı, koşullanmışlıkla sakat.

Nesnel değiller bunlar, insaflı, özgür düşünceli hiç değiller. Yalancı bunlar, meydanı boş sanıp atıyorlar desteksiz, kuyruklu yalanları, buyruklu yalanları... Meydan okuyorlar akılları sıra cumhuriyete, cumhuriyet tarihine, cumhuriyeti var edenlere.
Ve bir Sinan Meydan geliyor, meydanı dar ediyor bunlara, yalanlarını çarpıyor yüzlerine. Neyle? İki ciltlik “Cumhuriyet Tarihi Yalanları” adlı eserle (İnkılap Kitabevi).

Alcott, “Umutla açılıp kazançla kapanan kitap iyi bir kitaptır”  diyor, Sinan Meydan’ın bu kitabından ben kazançla çıktım, okuyanların da kazanacaklarına inanıyorum. Bu araştırma-inceleme türü yapıtta öyle çok bilgi, olgu, sav ve karşı sav var ki, hangisini buraya alsam öbürlerine haksızlık etmiş olurum. Okumak gerek tamamını.Yalnızca bir küçük ekleme yapmak istiyorum,  “Çanakkale’de Atatürk, rütbesi küçük, önemsiz biriydi” diyenlerin arasına, Sinan Meydan, Mehmet Niyazi’yi almamış, oysa bu fikrin yerleşmesine en büyük katkıyı onun “Çanakkale Mahşeri” adlı romanı yapmıştır. Cumhuriyetin doğrularını meydana çıkardığınız için size teşekkür ediyorum Sinan Meydan.


Yeniçağ Gazetesi, 24 Ocak 2012

 

 

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881