|
Kaydol
Okunma: 2224
Mustafa Mutlu, VATAN GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

Menderes'in Yıktırdıkları

“Menderes, Aksaray’a bir bulvar açtırmaya karar vermişti. Bozdoğan Kemeri’nden Aksaray’a inerken sağda iki küçük cami vardı. Baba Hasan Alemi ve Oruç Gazi camileri... Baba Hasan Alemi’yi daha o zaman Vakıflar kiraya vermişti. Hatta bir öğretmen oturuyordu içinde. Cadde üstünde olmamasına rağmen yıktılar onu. Oruç Gazi mamurdu, kullanılıyordu. Hiç lüzumu yokken yıkıldı o da... Bulvar açıldığında, dört tarafında servi ağaçlarıyla çok şirin bir durumu vardı, caddeden dışarıda ve biraz çukurdaydı zaten. Kimin aklına estiyse, ‘Lüzumsuz burada’ dediler, yıktılar.”
“Adana’da kentin göbeğinde, camisi, medresesi, kütüphanesiyle görkemli bir külliye düşünün... 1650’lerde Cafer Paşa yaptırmış. 1950’de cadde genişleyecek bahanesiyle yıkıldı. Ne var ki; arsası hâlâ boş! Külliye, yıkıldığıyla kalmış... Şehrin anıtsal yapısının yerinde şimdi çömlekçi var!”
“Bunlarla da kalınmadı: Sekban Paşa Mescidi, Mimar Ayaz Camii, Valide Camii’nin türbesi gibi çok sayıda dini eser, anlamsız yere yıkıldı.”
“İstanbul’da 50’den fazla cami, projeleri hiç tehdit etmediği halde; keyfi bir şekilde ortadan kaldırıldı.”
Bu sözler Türkiye’nin sayılı sanat tarihçilerinden Prof. Dr. Semavi Eyice’ye ait...
Peki, Semavi Eyice’nin, içi burkularak anlattığı bu “dini eser kıyımı” ne zaman yaşanmış?
Adnan Menderes’in Başbakan olduğu günlerde...
Peki; her fırsatta İsmet İnönü’nün“kapattığı, sattığı, ahır ya da depo haline getirdiği” camilerden dem vuranların; bir kez olsun Adnan Menderes’in yıktığı, kapattığı camilerden söz ettiğini duydunuz mu?
Duyamazsınız; çünkü “Adnan Menderes yaptıysa, doğrudur!”

Bir de yakın tarihten bir örnek verelim:

Foça’nın Kozbeyli Köyü, içindeki beş asırlık Kozbeyli Camii’yle birlikte “Orman vasfını yitirdi” gerekçesiyle metrekaresi 4 bin liradan satışa çıkarıldı.

Satılacak cami, 1638 yılında Kuzu Bey tarafından yaptırılmış...

Peki; kim satışa çıkardı bu camiyi?
İsmet İnönü’yü cami kapatmakla, satmakla, kiralamakla suçlayanlar...
Çok merak ediyorum; acaba Sayın Başbakan önümüzdeki hafta salı günü yapılacak olan partisinin Meclis Grubu toplantısında bu bilgilerden de söz eder mi?
Demokrat Parti iktidarının ve kendi hükümetinin yıktırdığı, sattığı, satmaya hazırlandığı bu camilere ilişkin belgeleri de kürsüden gösterir mi?
Ya da en azından “kuru bir özür” diler mi?
(Üzgünüm ama son sorumun yanıtını biliyorum!)

***

Yukarıdaki bilgilerin tümünü tarihçi Sinan Meydan’ın Cumhuriyet Tarihi Yalanları isimli kitabından aldım.
Meydan, kitabın ilgili bölümünde aynen şunları söylüyor:
“Ey Allah’tan korkmayan cumhuriyet tarihi yalancıları!
Bugün bu ülkenin camileri açıksa ve hâlâ minarelerinden ezan sesleri yükseliyorsa, bunu ‘cami düşmanı’ ilan ederek saldırdığınız Atatürk’e ve İsmet İnönü’ye, Cumhuriyet’i kuran o iradeye borçlusunuz...”

***

Terör örgütünün gencecik askerlerimizi, polislerimizi öldürmeye devam ettiği, geçim sıkıntısının tavan yaptığı, dünyadaki itibarımızın Orta Doğu ülkeleriyle eşit düzeye indiği böyle bir dönemde, iktidar sahiplerinin, her şeyi bırakıp yetmiş yıl öncesine haksız bir şekilde saldırmalarına akıl sır erdiremiyorum!

Vatan Gazetesi, 27 Nisan 2012

 

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881