|
Kaydol
Okunma: 1822
Özer Ülken, CHP MİLLETVEKİLİ PDF Yazdır E-posta

CHPli Ülken'den Başbakan'a

Özer Ülken, Başbakan Erdoğan’ın camiler konusundaki açıklamalarına sert yanıt verdi.

CHP Antalya İl Başkanı Özer Ülken, son günlerde kamuoyunu meşgul eden Başbakan Erdoğan’ın camiler konusundaki açıklamalarına sert yanıt verdi.

Ülken, AKP’nin her fırsatta yaptığı çarpıtarak yıpratmaya çalışma taktiklerinden biri ile daha karşı karşıya kalındığını iddia etti. Ülken, “Cami satışı sadece CHP döneminde yaşanmamıştır. Menderes döneminde de vardır. Ancak, tarihin zaman tünelinde vicdan muhasebesine gerek yoktur. Atatürk artık yaşamıyor, İnönü de, Menderes de. Bugün yaşamayan bu insanların, kendi zamanında o günün koşullarında vatan için, millet için yaptığı hizmetleri konuşmak her şeyden önce ayıptır.” dedi.

Ülken, Araştırmacı Sinan Meydan’ın yayınladığı bilgilere dikkat çekerek, şunları kaydetti: “1927 yılında tüm Türkiye’de 14 bin 425 okula karşılık, 28 bin 705 cami vardı. Öyle ki; binlerce caminin cemaati bile yoktu. Çoğu bakımsız ve haraptı. Bu nedenle, ihtiyaç fazlası camiler gayet titiz bir çalışmayla belirlendi. Bunlar dönüştürülerek ya satıldı ya da başka amaçlar için kullanıldı. Bu satışlarının tamamının CHP’nin iktidar olduğu 1926-1950 arasında yapılmadığı, önemli bir bölümünün de tıpkı AKP gibi ‘cami sömürüsü’ yapan Adnan Menderes’in başbakanlığındaki Demokrat Parti iktidarında gerçekleştirildiği gözlerden kaçmamalıdır. Ama olayı günün koşullarında değerlendirmek gerekir. CHP, ülkemiz tarihinde yaşanan, o günün koşullarında gerçekleştirilen bu ve bunun gibi konuları ülke gündemine taşımayacaktır.”

Ülken, Başbakan’ın belgeleri eksik okuyarak halkı kandırdığını belirterek şunları kaydetti: “İnönü; İkinci Dünya Savaşı’nın devam ettiği 1939-1946 yılları arasında, olası bir saldırıda, camilerin hedef alınmayacağını düşünerek, aralarında Hz. Muhammed’in sancağı, kılıcı, Hırka-i Saadeti, Hz. Osman’ın kanlı Kuran-ı Kerim’i gibi kutsal emanetler ve tarihi eşyaları camilere taşıtmıştır. Ayrıca; Topkapı Sarayı’ndaki kutsal emanetler, bu emanetlerle ilgilenen görevlilerle birlikte Niğde’ye götürülerek, oradaki bazı camilere konulmuştur. Bütün bunların yapılış amacı bu emanetlerin gelecek kuşaklara düzgün ve eksiksiz bir şekilde bırakılması çabasıdır.”  (4 Mayıs 2012, Basından)

 

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881