|
Kaydol
Okunma: 50891
FES’İN MAHREM TARİHİ PDF Yazdır E-posta

Fesin Ecnebi Kökeni ve Bir İngiliz Oyunu

Atatürk ve Cumhuriyet düşmanı yobaz kesimin öteden beri sembolüdür fes… Atatürk düşmanı kafaya sorsanız “şapka” ecnebi/Hıristiyan başlığı, “fes” ise Müslüman/Osmanlı başlığıdır! Bu düşüncesi nedeniyle Atatürk düşmanı yobaz, adeta şapkanın üstünde tepinip, sabah akşam şapkaya küfrederken, fesi din ve iman simgesi sanarak sevip sayar, hatta bugün 21. yüzyılda kafasına kalıbı bozulmuş bir vişneçürüğü fes takıp, püskülünü gururla dalganlandıra dalgalandıra arz-ı endam eder! Onu bu fesli haliyle gören cemaat mensupları da “Adama bak amma Müslüman!” diye takdirlerini belirtmekten kendilerini alamazlar!...

Oysa ki Atatürk düşmanı yobaz kafa fena halde yanılmaktadır.

Her şeyden önce fesin Müslümanlıkla hiçbir alakası yoktur. Fesi ilk kullananlar da, fesi üretip Osmanlı’ya satanlar da Müslüman değildir!

Dahası, fes Osmanlı Devleti’nin geleneksel şer’i yapısı değişmeye, devlet Batılılaşmaya başladığı bir dönemde 19. yüzyılın başında reformist (yenilikçi) Osmanlı Padişahı II. Mahmut tarafından bir reform, bir modernleşme adımı olarak kullandırılmaya başlanmıştır. II. Mahmut Kaptan Hüsrev Paşa’nın Kalyoncu askerlerine giydirdiği TUNUS FESLERİNİ beğenerek devlet mamurlarının da aynı başlığı kullanmasını istemiştir. II. Mahmut 1826’da Yeniçeri Ocağı’nı kaldırdıktan sonra kurduğu Asaker-i Mansure-i Muhammediye ordusuna da fes giydirmiştir. 1829’dan itibaren din adamları ve kadınlar dışındaki herkesin fes giymesini zorunlu kılmıştır. 1832’den itibaren neredeyse herkes fes giymeye başlamıştır. II.Mahmut, devlet memurlarına fes kullanımını zorunlu tuttuğunda dönemin yobazları “Sarığımızı çıkartmayız!”, “Bu ecnebi başlığını kabul etmeyiz!” “Kahrolsun fes!” diye bağırarak fesin gavur başlığı olduğunu belirterek, fes takmayı reddetmişlerdir. Bunun üzerine II. Mahmut fesin “dinen caiz olduğunu” belirten fetvalar yayınlatmak zorunda kalmıştır.

Çok daha önemlisi Fes gerçekte bir Ortaçağ BİZANS-YUNAN BAŞLIĞI’dır. Yeniçağ’da Avrupa’da İSKOÇ BAŞLIĞI olarak da kullanılmıştır.

Demetrius Chalcocondyles (1423-1511) Yunanistan'da 15 ve 16. yüzyılda kullanılan ilk fesler.


1830'larda fesli Yunan askerleri

Aslına bakılacak olursa II. Mahmut’un  fes reformunun tek nedeni modernleşmek değildir. Bu durumun pek bilinmeyen çok ilginç bir nedeni daha vardır.

Şöyle ki:

II. Mahmut bilindiği gibi 1838 tarihli Balta Limanı Ticaret Antlaşması’yla İngilizlere çok geniş ekonomik ayrıcalıklar vermiştir. Bu ayrıcalıklardan biri de İngiliz üretimi feslerin Osmanlı topraklarına pazarlanmasıdır. II. Mahmut daha bu anlaşmayı imzalamadan önce 1832'de fes giyilmesini zorunlu kılarak İNGİLTERE'DEN İTHAL EDİLEN FESLERE OSMANLI'DA BİR PAZAR YARATMIŞTIR.

Osmanlı Devleti İngilizler dışında Avusturya-Macaristan'dan da fes satın almıştır bir dönem. 1908'de Avusturya, Bosna-Hersek'i ilhak edince İstanbul'da Osmanlı Botkotaj Cemiyeti Avusturya feslerini protesto kampanyası başlatmıştır. Bu kampanya çok etkili olmuş ve çoluk çocuk, yaşlı genç tüm Osmanlılar başlarındaki fesleri çıkarıp üzerinde tepinmiştir.

Bu fes boykotu kampanyası dönemin basınına da yansımıştır. Örneğin, 17 Aralık 1908 tarihli Kalem Dergisi'nde, Sayı 16, Sayfa 1'de aşağıdaki karikatür yayınlanmıştır:

Karikatürün alt yazısı: "Fes fabrikalarını sıyanet maksadıyla Avusturya Ordusu için fesi serpuş-u resmi olarak kabul etmiştir."

Doğan Çetinkaya, "1908 Osmanlı Boykotu" adlı kitabının kapağında Avusturya'dan ithal edilen feslere yönelik tepkiyi anlatan bir karikötüre yer vermiştir.

Fesi Din-İman Sembolu Sananlara Kötü Haber

Sonuç olarak bizim dinle kandırılmış yobazlarımızın din ve iman sembolü sandığı FES aslında İngiliz emperyalizminin Osmanlı’yı daha çok sömürmek için Osmanlı’ya pazarladığı bir ihraç malından başka bir şey değildir. Bugün OSMANLICI olduğunu göstermek için fes giyenler de aslında OSMANLICI değil OSMANLI'YI fesle sömüren İNGİLİZCİ olduklarının bilincinde değillerdir herhalde!.. Ayrıca fes, Osmanlı'nın haşmetli dönemlerini değil, Batı karşısında her bakımdan geri kalıp, emperyalizme sömürüldüğü dönemleri çağrıştıran bir semboldur.

II. Mahmut özünde bir BİZANS-YUNAN ve İSKOÇ BAŞLIĞI olan fese karşı dinsel tepkileri önlemek için şeyhülislama “FES GİYMEK DİNEN CAİZDİR” diye fetvalar yayınlattığı için ve Atatürk'ün, yerine şapka giydirip kaldırdığı püsküllü vişneçürüğü/kırmızı FESİ din ve iman sembolü sanıp hala kafasından çıkarmayanlar var bu ülkede…  Allah akıl fikir versin… AMİN!

(Şekil:1:) Kadir Mısıroğlu, başında kırmızı fesi, sırtında frenk ceketi (daha doğrusu frenklerin de kullandığı ceket), boğazında frenk kravatı, elinde frenk mikrofonu ile Cumhuriyeti din düşmanlığıyla suçlarken!

Örneğin, Atatürk ve Cumhuriyet düşmanlığıyla tanınan, her sözüyle Atatürk'ü ve Cumhuriyeti "İslama zarar vermekle" eleştiren Kadir Mısıroğlu, "şapkayı" Hıristyan başlığı diye lanetlerken, fesi Müslüman başlığı sanarak (!) yüceltmekte, hatta bugün bile başının üstünde taşımaktadır. Bu konudaki açıklamasında ise şapkanın namaz kılarken alnın secdeye gelmesine engel olduğunu bu nedenle fes giydiğini belirtmektedir. Ancak bilindiği gibi Müslümanlar namaz kılarken kafalarındaki başlığı çıkarıp bir kenara koyarlar. Müslümanın başında şapka veya fes olması farketmez, çünkü namazda çıkarır. Bu durumda demek ki Mısıroğlu NAMAZLARINI BİZANS-İSKOÇ BAŞLIĞI FESLE KILMAKTADIR. Ne diyelim inşallah o namazları ALLAH kabul eder!... Ancak gerçek şu ki, Mısıroğlu'nun başında BİZANS (Yunan) ve İSKOÇ başlığığı fes, boynunda HIRVAT boyun bağı kravat, sırtında ise ecnebi tarzı bir ceket vardır genelde!... (Bkz Şekil:1)

Atatürk, kılık-kıyafet devrimini yaptığı 1925 yılının 27 Ağustos'unda İnebolu'da yaptığı konuşmada fesi "din ve iman sembolu" sananlara şöyle seslenmiştir:

"Bunu (şapkayı) caiz değil diyenler vardır. Onlara diyelim ki, çok bilgisizsiniz, dünyadan habersizsiniz. Ve onlara sormak isterim. Yunan başlığı olan fesi giymek caiz olur da şapkayı giymek neden olmaz? Yine onlara ve bütün millete hatırlatmak isterim ki, Bizans papazlarının ve Yahudi hahamlarının özel kılığı olan cübbeyi ne vakit, ne için ve nasıl giydiler?" (Atatürk'ün 27 Ağustos 1925'te İbenolu Türk Ocağı'nda yaptığı konuşmadan).

Atatürk çok haklıdır. Gerçekten de Bizans-Yunan kökenli olan fes bugün Yunanistan'da bazı dini törenlerde ve Yunan ordusunda hala kullanılmaktadır.

Bugünkü fesli Yunan askerleri

Yunanistan'da fesli katılımcıların ön planda alduğu bir Ortadoks ayini

Yalanlarla savaşım sürecek... (Konunun ayrıntıları ATATÜRK İLE ALLAH ARASINDA adlı kitabımdadır.)

SİNAN MEYDAN, 20 Ekim 2012

Salı, 09 Eylül 2014 23:53 tarihinde güncellendi
 

Yorumlar  

 
-27 #21 molla kafkaseyn 21-05-2013 13:11
ahmaklara söz lazım gelmez.anlasalardı evvela allahın kelamını anlarlardı.fesh kökeni itibariyle kafire de ait olsa oldugu gibi alınmamıştır.ki ben bunada inanmıyorum.kaynaksız safsatalar yıgını.ayrıca rasulullahın sarıgının şekline bakan feshi daha iyi anlayabilir.biz feshide islama derc etmişiz de siz avrupalıların ahlaksızlıkları nın hiç degiştirmeden almayı nasışl becermişsiniz işte bu anlaşılmaz olandır.kadir mısıroglu sizin gibi evbaşlara aklının sadakasını verse ihya olursunuz.

YANIT: Fes evet olduğu gibi alınmamış, arkasına bir de PÜSKÜL eklemiş bizimkiler. Ama PÜSKÜL İslamın şartı değil bildiğim kadarıyla!
Mustafa Kemal Atatürk diyor ki:"Hocalık sarıkla değil dimağladır" Kadir Mısıroğlu bir İNGİLİZ AJANIDIR,kafası ndaki fesle de AKIL namına neye sahip olduğunu göstermektedir :)
Alıntı
 
 
+10 #20 OSMAN YÜKSEL 16-04-2013 08:32
SİNAN HOCAM GEÇENLERDE CEMAATİN KADROLU TARİHÇİLERİNDEN MUSTAFA ARMAĞAN'IN YİNE BİR YALANINI OKUDUK NEYMİŞ EFENDİM ATATÜRK OSMANLI HAZİNELERİNE EL KOYMUŞ O PARAYLA TÜRKİYE BORÇLARINI ÖDEMİŞ FALAN FİLAN....BU KONUYLA İLGİLİ BİR YAZINIZ VARSA OKUMAK İSTERİZ HOCAM..SAYGILARIMLA..

YANIT: Mustafa Armağan İngiliz istihbarat servisi yöntemleriyle PROPAGANDİST tarihçilik yapan bir GÖREVLİDİR. Atatürk düşmanlığı yapması için GÖREVLENDİRİLMİ ŞTİR. Ciddiye almayınız. Kendi başını yesin!
Alıntı
 
 
+12 #19 OSMAN YÜKSEL 03-04-2013 13:23
İyi günler Sinan Bey..öncelikle sizin bütün yazılarınızı ve kitaplarınızı büyük bir zevkle takip ediyorum...bu ülkenin sizn gibi tarihçilere gerçekten çok ihtiyacı var, özellikle şu din yobazlığı yapanlara kapak niteliğindeki cevaplarınızı ilgiyle takip ediyorum. iyi ki varsınız, ayrıca bu yazınızda yobazlara yine güzel bir kapak olmuş, başarılarınızın devamını diliyorum...
Alıntı
 
 
-33 #18 wabro 28-03-2013 00:19
yav sinan hocam siz hala savaşını veriyonuz aklım almıyor köşenizden kadir mısıroğlu nu napsam da iftira atsam napsam da kötülesem diye durmadan uğraşıyonuz kime yararı var kimseye çünkü milletin sizin yalanlarınıza karnı tok eskiden kimse şapka takmadan serpuş takmadan dolaşmazmış ama bu zorunlu şapka kanunundan sonra millet bu şapkadan bıkmış ve sevmediği için şu an şapka takmıyor kimse ama kadir mısıroğlu sizin gibi günümüz veledi değil üstad sen de bilirsin ki 80 yaşında al sana sen mi büyüksün kadir mısıroğlu mu al sana kanıtı http://www.kitapyurdu.com/yazar/default.asp :D :D :lol: :D :-* :-* yetti mi artık sus yalanlarınla başbaşa kal

YANIT: İyi de Kadir Mısıroğlu TESCİLLİ d... Bir de İngiliz ajanlığı, Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı var. Ayrıca Din bezirganlığıyla sizleri zehirlemiş, çok yazık doğrusu.
Alıntı
 
 
+15 #17 göksen 29-01-2013 15:43
anti sinan meydan adlı rumuz ırakta 1 milyon müslümanın katledilmesinde vebali olan ve onu destekleyen kadir mısıroğlunu ve aynı zamanda hz hüseyinin katili olan yezidi kahraman ilan eden bir kişiyi bırakın onun yürüdüğü yolu islam yolu kabul ettiğini bırak o sahsiyetin allah birdir ve büyüktür lafından başka hiçbirşeyine inanmam çünkü o yobaz kirli laflarını her seferinde konuşmalarında art niyet kokan bir kişi bağnaz düşüncesinden dolayı sevmem çünkü hep yalan söylüyor ve iddia ettiği belgeleride çarpıtıyor ülkeyi bölmek adına kurulmuş BOP projesini destekleyip ve nimet diye sözlendirdiğind en dolayı zaten kendisinin dış güçler kaynaklı bir adam olduğu amerika ve emperyalist ülkeye belli ettiği ve ona uşaklık ettiği açıktır islamı kullanmaktan başka hiçbirşey değildir...
Alıntı
 
 
-11 #16 Oğuzhan Kaya 13-01-2013 22:26
Sinan hocam; yazınızla ilgilenen bir insanım ama kadir mısıroğlu şapka ile ilgili yaptığı açıklama çok farklıydı ve beni şahsen tatmin etti. Kadir mısıroğlunun dediği şu biz şapkaya karşı değiliz şapkanın çıkınsını alnı secde etmesine engel olduğu için karşıyız. bu şekilde açıklama yaptı.

YANIT: Yazımı okumadığınız belli.Okursanız şu anlama gelen açıklamamı göreceksiniz. "Kadir Mısıroğlu şapkanın namazda alnın secdeye gelmesini engellediğini bu yüzden fes taktığını belirtiyor. OYSA Kİ BİZİM BİLDİĞİMİZ MÜSLÜMANLAR ŞAPKAYLA YA DA FESLE NAMAZ KILMAZLAR,BAŞLI KLAR BAŞLARINA ÇİVİLİ DEĞİL YA ÇIKARIP BİR KENARA KOYAR ÖYLE KILARLAR. BU NEDENLE ŞAPKANIN KENARI VAR NAMAZ KILAMIYORUM YALANIYLA ANCAK ÇOCUKLARI KANDIRABİLİR KENDİLERİ. KADİR MISIROĞLU ANLAŞILAN NAMAZLARINI BAŞINDAKİ O BİZANS-YUNAN BAŞLIĞI FESLE KILIYOR. İNŞALLAH ALLAH O NAMAZLARI KABUL EDER.:)"
Alıntı
 
 
-47 #15 gürsel başdemir 12-11-2012 17:17
sn yazar bir yorumcu yorumumu mutlaka yayınlayın bu yağcılık değil en büyük sizsiniz yazmış sizin ne olduğunuz yayınladıkların ızdan değil yayınlayamadıkl arınızdan belli kemalistlerin problemi burada kendilerinden başka karga tanımıyorlar en güzel sesli biziz diyorlar tepeden aşağıya dogru iflah olmazsınız ALLAH ıslah etsin
Alıntı
 
 
+15 #14 Caner Korkmazlı 30-10-2012 20:07
Merhaba sinan hocam 'OSMANLI'YI fesle sömüren İNGİLİZCİ olduklarının bilincinde değillerdir' demişsiniz birde fes üzerine 10 numara resim eklemişsiniz tam adamını yani kendiside açık açık diyor saten bop görevlisiyim diye :)
Alıntı
 
 
+21 #13 Anıl Yüksel 23-10-2012 16:32
Sinan bey, makale konusunda sizi tebrik ediyorum. Her zaman dediğim gibi sizin ve mücadelenizin yanındayız. Duacınızız, Allah yardımcınız olsun.
Alıntı
 
 
+31 #12 kağan emre 21-10-2012 22:45
Bunu mutlaka yayınlayın ki herkes duysun,yağcılık falan değil gerçek şu: siz son zamanlarda bu ülkenin yetiştirdiği en büyük vatansever aydınlardan birisiniz. Allah yolunuzu açık etsin sizi büyük bir takdirle izliyoruz
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881