|
Kaydol
Okunma: 2745
Emin Çölaşan, SÖZCÜ GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

Sinan Meydan'ın Yeni Kitabı

1975 doğumlu genç bir araştırmacı. Atatürk ve Atatürk dönemini anlatan çok ilginç kitaplar yazıyor, yazdıklarını belgelerle kanıtlıyor. Bugüne kadar yayınlanan 13 kitabından bazıları şunlar:“Atatürk’ü Doğru Anlamak İçin Nutuk’un Deşifresi, Kurtuluş Savaşında Fenerbahçe ve Atatürk, Atatürk’le Allah Arasında, Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları, Sarı Paşam, Mustafa Kemal, İttihatçılar ve 2. Abdülhamit, Atatürk ve Türklerin Saklı Tarihi, Türk Tarih Tezinden Türk-İslam Sentezine, Cumhuriyet Tarihi Yalanları…” Ve dün, genç araştırmacı Sinan Meydan’ın son kitabını bitirdim ve kendisini arayıp kutladım. Bu kitabı sizin de okumanızı isterim: “İşte Türkiye’nin Kurtuluş Reçetesi. Akl-ı Kemal. Atatürk’ün Akıllı Projeleri.” (İnkılap Yayınları.)

Savaştan çıkmış ülkenin parası yoktu, insan gücü yoktu. İşte bu koşullarda o fakir ülke kendi sanayisini, fabrikalarını kurdu, demiryolları ve köprüler yaptı. Yurdun dört bir yanında bacalar tütmeye başladı.Dokuma fabrikaları, şeker fabrikaları, silah fabrikaları…Kapitülasyonlar kaldırıldı, kalkınma planları hazırlandı. O dönemde yapılan fabrikaların ve kurulan tesislerin tümü şimdi eşe dosta ve yabancılara peşkeş çekilmiş durumda. Yerlerine alışveriş merkezleri, apartmanlar dikildi. Oluşan korkunç rantı AKP’li yandaşlar cebe attı.

Türkiye yeniden emperyalist kuşatmanın esiri oldu.

Atatürk hastaydı. 1 Kasım 1938 günü Meclis’i açış konuşmasını onun yerine Başbakan Celal Bayar okudu. Bir vasiyet niteliğindeki son sözlerinde Atatürk şöyle diyordu: “Birinci beş yıllık sanayi planımız bitmek üzeredir. Ayrıca üç yıllık maden işletme programı düzenlenmiş ve uygulanmasına başlanmıştır…”
Hazırladığı konuşmada şekerden gemi sanayine, makine ve kimyadan limanlara kadar her şeye değiniyordu.Sinan Meydan konuları o kadar güzel anlatmış ki… Hele yağmaya açılan Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası olayını fotoğraflarda ne güzel
sergilemiş.Atatürk yapıyor, sonraki yağmacılar yok ediyor.Sinan Meydan’a ellerine sağlık diyorum. Sadece bunu değil, öteki kitaplarını da okumanızı öneriyorum… Çünkü Atatürk dönemini iyi bilmezsek, bu dönemin yalan kampanyasına karşı duramayız.

Sözcü gazetesi, 23 Ekim 2012

 

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881