|
Kaydol
Okunma: 41946
ATATÜRK ELİYLE ALLAH'A MEKTUP ve ATATÜRK'ÜN YANITI PDF Yazdır E-posta

Halk Adamı Atatürk

Atatürk halkın içinden gelmiş gerçek bir halk adamdır.  Zaman zaman halkın önünde zaman zaman halkın yanında, ama hep halkla birlikte hareket etmiştir. Emperyalizmi halkla birlikte dize getirmiş, yoksul, yarı bağımlı, geri kalmış bir ümmet imparatorluğunun enkazından halkın yardımıyla çağdaş ve bağımsız bir ulus devlet yaratmıştır. Dahası Türk Devrimi ile "Dönme devşirme saltanatına", son verip "saltanat putunu" yıkarak halkın iktidarını kurmuştur.

Atatürk halk adamlığını Halkçılık ilkesiyle taçlandırmıştır.Atatürk'ün Halkçılığı öyle sözde kalan halktan kopuk,halkı dinlemeyen, halkın dertlerini, sorunlarını görmezden gelen bir Halkçılık değildir. Atatürk'ün Halkçılığı halkı, ama gerçek halkı, köylüyü, çiftçiyi, üreticiyi, "milletin efendisi" olarak gören, olağanüstü liderliğine rağmen "herşeyi milletimle birlikte yaptım, milletim olmasaydı ben hiçbirşey yapamazdım" diyen bir Halkçılıktır.

Atatürk her zaman hakının dertleriyle dertlenmiştir. Halkı da hep bu gerçeğin farkında olarak dertlerini sorunlarını onunla paylaşmıştır. Atatürk yurt gezilerinde halkın dertlerini bizzat dinlemiş, hem yazılı hem sözlü olarak halkın en ufak sorunlarına bile kulak kabartıp çözüm üretmiştir. Atatürk'ün bu halk adamlığı yönünü bilen muhtaç yuttaşlar zaman zaman Atatürk'ten akıl almaz isteklerde bulunmuşlardır. Atatürk bu isteklere karşı bile kayıtsız kalmamış, en azından kendisinden yardım bekleyen yurttaşların gönlünü almıştır.

"Cumhurreisi Mustafa Kemal Eliyle Hz. Allah'a" Mektup

İşte geçtiğimiz günlerde yayımlanan "Atatürk'ün Berberi" adlı kitapta bu tür bir belgeye rastaldım.(1) Olayın özeti şu: Bir yurttaş 1936 Şubat'ında Atatürk'e bir mektup göndererek kendisine yardım edilmesini istiyor, ancak mektupta kullandığı dil ve üslüp çok şaşırtıcı. Dahası Atatürk'ün bu şaşırtıcı mektuba verdiği yanıt da bir o kadar sarsıcı ve şaşırtıcı. Aynen aktarıyorum:

"Hasan Rıza Soyak, elinde bir mektupla çalışma odasına girdi. Mektubu zarfından çıkardı, Atatürk'e verdi. Bir çırpıda okuduktan sonra, "Gereken yapılsın. İvedi olsun" diye de ekledi. Mektup iş isteğinde bulunan bir yurttaştan geliyordu.

Günün çoğunluğunu yurttaşların sorunlarını düşünerek geçirmeye başlamıştı. Kendisinin gezileri sırasında yanına ulaşıp da yardım isteyenlerya da köşke ve saraya gelen her arzuyu yerine getirmeye çabalıyordu.

Cumhurreisliği Hususi Kalem Müdürü gelen evrakla birlikte Atatürk'e, Dörtyol'da haksızlığa uğrayan bir vatandaşın garip bir dilekçesini sunmuştu.

'Cumhurreisi Mustafa Kemal Eliyle Hz. Allah'a Hitaben' diye başlayan dilekçede şunlar yazılıydı:

"Ya Rabbi! Derdimi şimdiye kadar dökmediğim makam kalmadı. Fakat hiçbir çare bulamadım. Şimdi ise vatanın kurtarıcısı büyük bir adamın vasıtasıyla size istida ediyorum. Eğer bu sefer de derdime çare bulunmazsa, o zaman halimi arz etmek üzere huzurunuza varmaya mecbur kalacağım".

Atatürk'ün cevabı gecikmedi:

"Vasıtamla Büyük Tanrı'ya yazılan istidanız (dilekçeniz) tarafımdan okundu.Bizim yapabileceğimiz işler için huzura çıkmanıza lüzum yoktur. Bundan sonra ben hayatta olduğum müddetçe derdinizi ilk olarak bana söyleyiniz. Eğer aciz gösterecek olursam o zaman Büyük Varlığa başvurabilirsiniz. Dileğiniz yerine getirilmiştir." (2)

İşte halk adamı Atatürk gerçeğinin en somut kanıtlarından biri... İşte halkının dilinden anlayan, halkının diliyle konuşan, halkının dertlerini, sorunlarını dinleyen, dinlemekle de kalmayıp çözüm üreten halk adahmı Atatürk gerçeği...

Atatürk, eline 17 Şubat 1936'da ulaşan bu mektuptaki isteği sadece 21 gün içinde 10 Mart 1936'da yerine getirmiştir.

Atatürk'ün Allah Tanımları: Büyük Tanrı, Huzur, Büyük Varlık

Atatürk'ün kendisinden iş isteyen vatandaşa yazdığı cevabi mektubun satıraralarında çok başka gerçekler de vardır:

Şöyle ki: Atatürk kendisi aracılığıyla Allah'a mektup yazan yurttaşa aynı dille ve üslupla yanıt vermiştir. Hep "dinsiz" olmakla itham edilen Atatürk herşeyden önce yurttaşın dinsel duyarlılığını dikkate alarak yanıt vermiştir. Örneğin en basitinden "Boş ver Allah'ı, Allah sana yardım edemez!" Ya da "Madem Allah'tan istiyorsun o zaman sana o yardım etsin! " dememiştir. "İyi de Atatürk böyle şeyler der mi?"  diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Evet! Bizim Atatürk düşmanı din bezirganlarının anlattıkları "Dinsiz ve halkın değerlerini hiçe sayan Atatürk"ün o yurttaşa aynen böyle yanıt vermesi gerekirdi, ama görüldüğü gibi "gerçek Atatürk" o yurttaşa bizim din bezirganlarını çok şaşırtacak bir yanıt vermiştir. Atatürk kendisi kişisel olarak ne düşünürse düşünsün, neye inanırsa inansın, ya da inanmasın asla yurttaşlarının düşünce ve inanışlarına saygısızlık etmemiştir. Önemli olan da bu değil midir?

Atatürk'ün mektubunda ALLAH için kullandığı "BÜYÜK TANRI", "HUZUR", "BÜYÜK VARLIK" ifadeleri dikkat çekicidir. Bu ifadelerin özenle seçildiği anlaşılmaktadır. Üstelik Atatürk, bu ifadeleri Mart 1936'da kullanmıştır.

Bugün yurttaşına "Ananı da al git!" diyen Başnakanı gördükçe Atatürk'ün halk adamlığını hatırlamamak mümkün mü?

Kaynaklar, dipnotlar:

(1) Yaşar Gürsoy, Atatürk'ün Berberi, İnkılap Kitabevi, İstanbul, 2013, s. 335-337

(2) Hilmi Yücebaş, Atatürk'ün Nükteleri, Fıkraları, Hatıraları, Kültür Kitabevi, İstanbul, 1963; Gürsoy, age, s. 337.

Sinan MEYDAN, 4 Mayıs 2013

 

 

Yorumlar  

 
+6 #11 Akay 02-03-2014 15:40
Atamızın büyüklüğü hem askeri dehası, hem devlet adamlığı hemde insanlığı ile öne çıkar. sözde çakma liderlere kendisini din bezirganı ilan eden şarlatanlara benzemez.
Alıntı
 
 
+11 #10 Ateş Göynüklüoğlu 24-10-2013 13:07
Atatürk'ün islam dinine olan katkıları, ölümünden sonra yavaş yavaş ortadan kaldırılmış ve şıhlara,şeyhler e ve sözüm ona din bilginlerine bırakılmıştır.
Bayrak düştüğü yerden kaldırılmadığı sürece, tüm dünya tarafından müslümanlar potansiyel terörist ve islam dini de terör dini olarak hatırlanacaktır .
Alıntı
 
 
+2 #9 efe 15-10-2013 22:11
Alıntılandı fahreddin:
mehmet gürer senin yaptığın bu yoruma kargalar bile güler

yav hehe o zmanki araplar bile atatürkün islamla modernizmi sentezlemesine hayrandı,senin gibi bi avuç nanköremi kanıtlayacağız atamızı,zaten dünyanın saygı duyduğu liderlerden
Alıntı
 
 
+12 #8 mukaddes 25-09-2013 19:51
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ü yüreğimizden söküp atmaya kimsenin gücü yetmeyecektir.
Alıntı
 
 
-12 #7 fahreddin 30-06-2013 23:35
mehmet gürer senin yaptığın bu yoruma kargalar bile güler
Alıntı
 
 
+11 #6 gonca 12-06-2013 10:38
en son yorum yapan arkadaşı(yalan yağmuru)önce kuran'ı kerimi ve islamı sonra ATATÜRK ü doğru anlamaya davet ediyorum.
Alıntı
 
 
-31 #5 yalan meydanı 20-05-2013 11:28
deden bile söndüremedi islam'ın nurunu sen mi söndüreceksin ey ebu cehil torunu. çağımızın en büyük din düşmanı bu adamdır.

YANIT: Din bezirganı sıkıştıkça Müslümanları bizlere karşı böyle kışkırtır. Bizleri "din düşmanı" diye adlandırır. Oysaki ben ATATÜRK İLE ALLAH ARASINDA adlı kitabımda Atatürk'ün nasıl gerçek bir inanan olduğunu anlatmak için yıllarca KURAN'I incelemiş biriyim. Elhamdülillah da Müslüman'ım. Bu din bezirganları İSLAM DİNİNİ, HİLEFETİ İNGİLİZLERE PEŞKEŞ ÇEKEN SOYSUZ BİR PADİŞAHI DİN ADINA KORURLAR AMA İSLAM DİNİNE EN BÜYÜK ZARARI VEREN BU SOYSUZU ANLATAN BİZLERİ DİN DÜŞMANI DİYE LANETLERLER. ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.
Alıntı
 
 
+9 #4 Zafer DÜNDAR 08-05-2013 08:50
Teşekkürler Sinan Bey...
Alıntı
 
 
+25 #3 Mehmet GÜRER 05-05-2013 09:39
Ve de M.Kemal ATATÜRK islamın modern çağdaki en büyük MÜCAHİDİ'dir. Zulme ve sömürüye karşı başkaldırmış,sa vaşmış ve zafere ulaşmış bir isimdir.
Alıntı
 
 
+13 #2 YAŞAR TUNA 05-05-2013 09:24
TEEKKÜRLER.
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881