|
Kaydol
Basında
Yılmaz Özdil-HÜRRİYET GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

23 Nisan

"...Bu bilgileri...“Akl-ı Kemal”den derledim. Akl-ı Kemal...Sinan Meydan’ın, Atatürk’ün akıllı projelerini anlattığı dört ciltlik şaheseri.

Sadece Akl-ı Kemal yok elbette... Tarihçi-araştırmacı Sinan Meydan’ın, Nutuk’un Deşifresi, Cumhuriyet Tarihi Yalanları, Atatürk’ün Gizli Kurtuluş Planları, El-Cevap gibi, bana göre, okullarda zorunlu ders kitabı olması gereken eserleri var.

Sinan Meydan... Bu memlekete, Turgut Özakman’dan sonra Allah’ın lütfudur.

Değerli anne-babalar...
Bugün 23 Nisan.
Neşe doluyor insan filan demek isterdim ama, ulusal egemenliğimiz, bağımsızlığımız, devrimlerimiz, açık tehdit altında... Evlatlarınıza ihtiyacımız var.

*

Mustafa Kemal’i tanısınlar, özgürlüğün, bu kutsal toprakların kıymetini bilsinler, yobazlığın, cahilliğin, dahili bedhahların nasıl bir tehlike olduğunu kavrasınlar istiyorsanız... Sinan Meydan’ın kitaplarını hediye olarak alın, evlatlarınızın başucuna koyun, onlarla büyüsünler..."

 

 
Ali Dağlar, HÜRRİYET GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

Akl-ı Kemal

Akl-ı Kemal

TARİH araştırmacısı Sinan Meydan, Atatürk ve Cumhuriyet dönemi projelerini 10 yıllık bir araştırma sonunda “Akl-ı Kemal-Atatürk’ün Akıllı Projeleri” adıyla 4 ciltlik kitap haline getirdi.

Çalışmalarında daha çok Atatürk ve Cumhuriyet tarihimizle ilgili yanlış bilinenler ve bilinmeyenlere odaklanan Meydan, büyük kurtarıcıyı “mit” olmaktan çıkartıp, yeni Türkiye için yol gösterecek kurucu aklını ve projelerini anlatma çabasında. Atatürk’ün bitmiş, yarım kalan ya da hayata geçmemiş projelerini ilk kez gün ışığına çıkardığı detaylarla ele alan Meydan, Akl-ı Kemal’in Türkiye ve üçüncü dünya ülkeleri için “Kurtuluşun reçetesi” olduğunu vurguluyor.
Akl-ı Kemal’in ürünleri arasında Yeşil Cennet’ten, Türk Rönesansı’nın öncü figürleri Köy Enstitülerinden Halkevlerine, içinde hayvan mezarlığı da bulunan İdeal Cumhuriyet Köyü’nden Atatürk Modeli Fabrika’ya, İnsanlık Gölü’nden, Uzay Sanayii’ne, Yarasa Uçak’tan Rüzgar Tüneli’ne şaşırtıcı pek çok proje var.

 
Ahmet Yabuloğlu, YENİÇAĞ GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

KİTAP: Atatürk'ün Dehası ve Akıllı Projeleri Ciltlere Sığmıyor

Araştırmacı -yazar-tarihçi Sinan Meydan, "Akl-ı Kemal" dizisinin 4. kitabında Atatürk'ün Akıllı Projeleri'ni ve Türkiye'nin kurtuluş reçetesini anlatmaya devam ediyor. Atatürk'ün göz kamaştıran projelerini bütün boyutlarıyla günümüze aktarmak amacıyla başlattığı diziyi 4. ciltte tamamlamayı planladığını belirten Sinan Meydan, ancak elindeki malzemenin  bolluğu karşısında 5. cildin müjdesini de şimdiden veriyor.

 
Ayşem Kalyoncu, HABERTÜRK GAZETESİ PDF Yazdır E-posta

Ayşem Kalyoncu Akl-ı Kemal

20.Yüzyılın en etkili asker ve devlet adamlarından biri hiç şüphesiz Mustafa Kemal Atatürk’tür. 1911-1912 yılları arasında aralıksız 11 yıl savaşmış ve neyi var neyi yoksa bu savaşlarda kaybetmiş, bir ulusu önce emperyalizmin, sonra da bağnazlığın ve geri kalmışlığın her türlü baskısından kurtarmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk “AKL-I KEMAL” yani aklı kemale ermiş bir insandı. En temel özelliği ,akıl ve bilimi “tek yol gösterici “olarak kabul etmiş olmasıydı. Bunun ispatı ise ortada ;

*Çanakkale Savaşları’ndaki olağanüstü kahramanlığının ve başarılarının arkasında akıl ve bilim vardır.

*Kurtuluş Savaşı’ndaki imkansız zaferinin akasında yine akıl ve bilim vardır.

*Ortaçağ kalıntısı toplumu çağdaşlaştırmak için gerçekleştirdiği Türk Devrimi’nin arkasında ise akıllara sığmayacak bir akıl ve bilim vardır.

Helbert Melzing ‘in deyişiyle; “ Eski çağın büyük filozofu Platon’un ‘Ya yöneticiler filozof ya da filozoflar yönetici olsalar’ yolundaki iki bin yıllık dileği, ilk kez 20.yüzyılda Atatürk’ün kişiliğinde tam olarak gerçekleşmiş bulunuyor.”

Bedia Akarsu ; “ Ben Atatürk’ün de bir asker, bir devlet adamı, bir kahraman olduğu kadar, filozof da olduğunu öne sürmekten çekinmeyeceğim” diyerek Atatürk hakkındaki düşüncelerini ifade etmiş.

Atatürk’ün gerçek bir filozof ve lider olduğunu vurgulayan bir çok ismin düşüncelerini sizlerle buradan paylaşabilirim. Fakat yerim sınırlı. Sinan Meydan’ın yazmış olduğu AKL-I KEMAL isimli kitaptan bu isimleri ve düşüncelerini okuyabilirsiniz. Başbakan’ın 49 isimden oluşan olan Akil Adamlar listesinin tartışmaları sürerken, uzun süredir kütüphanemde duran Sinan Meydan’ın yazmış olduğu AKL-I KEMAL isimli kitaba bakma ihtiyacı hissettim. Mustafa Kemal ATATÜRK’e bir çok liderler, ilim ve bilim adamları tarafından neden Akl-ı Kemal ya da akil, bilge insan dendiğini yeniden okumaya başladım.

 

Motorcular.com

mini2017kontrol0001881